Неизвестни фактически твърдения за лозарството
Неизвестни фактически твърдения за лозарството
Blog Article
Долната страна на калема се оформя на клин. Подложката се оформя на разцеп, като целта е клинът да се постави в разцепа и отстрани да остане здрава, твърда дървесина.
Тук от значение е чистотата и остротата на използваното от вас ножче. Важно е да дезинфекцирате преди работа и да наточите остриетата;
Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой.
Те са най-жилавият и мъчен конкурент на лозите, а не бива да бъдат оставени да си виреят, защото в крайна сметка чувствително влияят на лозите и намаляват общото добро развитие на насаждението, а в крайна сметка и добива.
Асеновград Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Пазарджик Перник Плевен Пловдив Русе Сливен София Стара Загора Хасково Шумен Ямбол
Установено е, че това намалява риска от ерозия на почвата и улеснява работата на агрегатите при работа по хоризонталите.
Напролет отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от оронването им.
Калемът се поставя на подложката, като се стремите отрезите да се припокрият, и двете части се фиксират с памучен конец без да се обработване на лозя стяга излишно. Добър показател за успешността на операцията е появата на влага върху калема, което показва, че резникът успешно е получил хранителни вещества от подложката. Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.
Торене на лозя - Схеми, Норми, Подхранване, Заболявания - Полезни съвети
Калемът се реже близо над горното око, като се стремим да запазим цяло междувъзлието.
Нова тенденция е при планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология, редовете да се правят не напречно на наклона на терена, а направлението им да бъде по наклона.
Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.
Важни са и метеорологичните условия в деня на работа – за предпочитане е да се работи във влажно и относително хладно време, за да може калемите да не засъхват на подложката.
На зелено можете да присаждате лози по време на вегетацията на растенията в срок от края на май до средата на юли. Този срок позволява ако не успеете в началото на периода или пък присаждането е неуспешно, да повторите операцията.